Havertz in Rice poosebljata napredek Arsenala pri zmagi v Bournemouthu

LONDON - Arsenalova nedavna prestopna strategija je temeljila na iskanju posameznikov, ki bi bili sposobni narediti razliko v boju za naslov prvaka Premier League, zato bo v veliko zadovoljstvo, da sta Declan Rice in Kai Havertz prišla v ospredje na takšen način.

Rice je dosegel en zadetek, Havertz pa je po kazenskih strelih dosegel še enega, s čimer je potencialno nervozno popoldne obrnil v korist domačih, saj so topničarji premagali AFC Bournemouth s 3:0 in se, vsaj začasno, povzpeli na vrh lestvice s štirimi točkami prednosti. Drugouvrščeni Manchester City v soboto gosti Wolverhampton Wanderers.

Ali bo to dovolj za prvi naslov prvaka po letu 2004, še ni jasno, vendar dva igralca, ki sta bila kupljena lani poleti in skupaj stala več kot 170 milijonov funtov, skrbita, da se njihov izziv ne bo ustavil v zadnji fazi, kot se je to zgodilo pred 12 meseci.

"Če zapravljamo denar, je bolje, da to počnemo pametno in najučinkoviteje," je po tekmi dejal Arteta. "Resnično smo zadovoljni z naborom, ki smo ga imeli. Imela je velik vpliv na ekipo, dvignila je ne le raven ekipe, temveč tudi raven preostalih igralcev.

"Videli ste, da smo danes imeli nekaj velikih predstav s strani številnih posameznikov. Če želimo biti na tej stopnji, to potrebujemo."

To je bila 26. ligaška zmaga topničarjev v tej sezoni - s čimer so izenačili rekord Premier League v eni kampanji - dosežena z 88. golom, s čimer so izenačili še en rekord, ki so ga postavili lani.

Ne glede na to, kaj se bo zgodilo v prihodnje, je nogometne drese Arsenal nedvomno izboljšal prejšnjo sezono. Tokrat jih ni ohromil pritisk.

Prav ta tekma ponuja jasen letni posnetek njihovega razvoja: marca 2023 je Reiss Nelson v 97. minuti tekme poskrbel za dramatično zmago s 3:2, ki so jo dosegli na koncu srce parajočega srečanja, v katerem so v kaosu izgubili nadzor nad tekmo.

V soboto so v 97. minuti znova dosegli zadetek, vendar je Rice tokrat le povečal razliko za zmago, ki se je zdela varna že veliko prej.

Čeprav to ne pomeni, da ni bilo več napetih trenutkov, in večino prvega polčasa se je zdelo, da nogometne drese Arsenal Otroška svoje popolne prevlade ne bo prenesel na rezultat.

Na koncu jim je to uspelo še z enim znakom razvoja te ekipe: uporabo tako imenovanih "temnih umetnosti".

Artetova ekipa se je v prejšnji sezoni v tekmi za naslov prvaka Premier League in v zadnjem času v četrtfinalu Lige prvakov soočala z obtožbami o naivnosti, najbolj očitno takrat, ko je FC Porto v 16. krogu preizkusil njihove meje s kombinacijo igranja in zapravljanja časa, ki je Arsenal iztrgala iz naravnega ritma.

Havertz je bil edini igralec v začetni postavi za tisti prvenstveni dvoboj, ki je že igral v izločilnih bojih Lige prvakov - v finalu leta 2021 je dosegel zmagoviti gol za Chelsea -, zato morda ni presenetljivo, da je takšno znanje pokazal najbolj izrazito.

Nakup nogometni dres

Arsenal je zadel s svojim 16. zadetkom v prvem polčasu, v 45. minuti je Bukayo Saka spremenil kazenski strel, ki pa ga je dobil Havertz. To je bil trenutek, ki izpodbija idejo, da se potop in upravičena kazen izključujeta: Havertz je premagal Marka Traversa, vendar je upočasnil svoj gib in pustil desno nogo na mestu dovolj dolgo, da se ga je vratar Bournemoutha dotaknil. Ker je sodnik David Coote sodil na igrišču, VAR skoraj nikoli ne bi razveljavil takšnega rezultata.

"Kai ni nekdo, ki se potaplja, vendar nisem videl slike," je dejal Arteta, v trenutku, ki bi lahko bil eden od tistih naukov Arsena Wengerja - ki je pogosto dejal, da ni videl incidenta -, ki ga je nedavno priznal, da se je zavezal.

Seveda je pametna igra za enega človeka spretna prevara za drugega. "Kai Havertz je edini, ki poskuša najti stik," je dejal šef Bournemoutha Andoni Iraola. "Če za to dajemo kazni, potem moram kot trener [svojim igralcem] reči: 'Poiščite stik'."

Na splošno Havertz še naprej nepričakovano uspeva kot igralec številka 9. "Danes je bil naravnost neverjeten," je dejal Arteta. "Vse, kar je naredil: čas, gibanje, kako drži žogo, kako gre v presing, kako povezuje igro, njegovo razumevanje igre."

Ves čas so bili sporni sodniški prekrški. Ryan Christie se je povsem izognil obsodbi zaradi slabega zgodnjega spopada s Sakom, potem ko je Leandro Trossard z zadetkom v 70. minuti pomiril živce nogometne drese Arsenal Ženska, pa je bil Antoinu Semenyu gol strogo razveljavljen zaradi prekrška Dominica Solankeja nad Davidom Rayo v pripravah - spet trenutek, v katerem VAR ne bi želel izpodbijati odločitve na igrišču.

Arteta je podvojil svojo slepo pego: "Iskreni odgovor je, da nisem videl nobenega od incidentov, ker sem vedel, da me boste vprašali. To sem storil namenoma. Analitiki so mi rekli: 'Ali si ga želite ogledati', jaz pa sem rekel ne, ker potem lahko povem resnico."

Vendar je bil Riceov nadzor nad igro do te točke jasen. Pred njegovim nizkim zaključkom, ki je zapečatil zmago s 3:0, je spretno asistiral Trossardu, ki je žogo premaknil z zunanjo stranjo desne noge.

Več asistenc v ligi 2024 ima le Kevin De Bruyne kot Rice, ki lahko v tej sezoni v diviziji našteje 15 prispevkov - sedem golov in osem asistenc. V prejšnjih šestih ligaških sezonah skupaj jih je za West Ham dosegel 20 (10 golov in 10 podaj).

Položajna sprememba 25-letnika, ki je z igranja globoko ležečega št. 6 prešel na bolj napadalno usmerjeno št. 8, je bila razodetje.

Na vprašanje, ali ga je presenetila Riceova uspešnost v končni tretjini, je Arteta odgovoril: "Mislili smo, da bo to zelo povezano s prostori, ki jih bo zasedal na igrišču. Vendar je to v tej ligi nekaj drugega. To mu je uspelo. To mu gre zahvala.

"Tudi ko smo ga menjavali s položaja na položaj, se temu ni lahko prilagoditi, zato mislim, da si za to zasluži veliko pohval."

Arteta je o Arsenalovem razvoju dodal: "Nekatera moštva potrebujejo pet ali deset let, da to dosežejo. Na koncu poskušamo narediti prave stvari. Energija in predanost, ki ju fantje vlagajo v igro, sta neverjetni. Upam, da se bo to obrestovalo."

Rice in Havertz delata vse, da bi se to zgodilo.